Raymarine Uistelu 13-14.6.2020

Raymarine Uistelun tuloksiin lasketaan molempien päivien yhteenlasketut kalapisteet.
Gold Salmon Cup pisteet jaetaan molemmilta päiviltä erikseen.

Järjestäjä: Kokkolan Vetouistelijat ry.
Kilpailupäivät: 13-14.6.2020.
Kilpailuaika: Tarkka aikataulu alla.
Kilpailukeskus: Potinranta Kokkola
Kilpailukala: ”Pyöreä” merilohi, jonka alamitta 61 cm.
Kipparikokous: alkaa lauantaina klo 9:00.
Siirtymät: ½ tuntia ennen ja 1 tunti jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 100€/viikonloppu maksetaan ennakkoon 11.6.2020 mennessä Kokkolan Vetouistelijat ry;n
tilille: FI90 5163 3740 0257 74, viestikenttään maininta: Raymarine, kipparin nimi ja puhelinnumero.
Kilpailumaksu paikanpäällä maksettuna 120€/viikonloppu.
Kilpailumaksut palautetaan, mikäli koko kisa joudutaan perumaan.
Kilpailualue: Kokkolan valtionmerialue.
Muuta: 2 kalaa/venekunta/päivä
Kipparin lisäksi yksi varakippari/miehistön jäsen (väh. 15-vuotias).
Ei vaparajoituksia.
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013 tai Teemu Ojala puh. 040 521 1810.

Lauantai 13.6.2020
NOUDATAMME KORONATURVALLISUUTTA!
Muistakaa turvavälit, käsihygienia sekä välttäkää lähikontakteja.
klo 09.00
* kipparikokous, johon saavat osallistua vain kipparit
klo 09.30
* siirtymäaika alkaa, (30 min)
Kilpailuaika klo 10.00 – 19.00
* kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 19.00
klo 19.00 – 20.00
* siirtymäaika Potinrantaan
* siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 20.00
* punnitus, johon vain veneen kippari tuo kalat
klo 20.30
* tulosten julkistaminen ja suurimman kalan palkitseminen.

Sunnuntai 14.6.2020
Muistakaa turvavälit, käsihygienia sekä välttäkää lähikontakteja.
klo 06.30
*kipparikokous, johon saavat osallistua vain kipparit
klo 06.45
* siirtymäaika alkaa, (30 min)
Kilpailuaika klo 07.15 – 16.30
* kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 16.30
klo 16.30 – 17.30
* siirtymäaika Potinrantaan
* siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei
huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 17.30
* punnitus, johon vain veneen kippari tuo kalat
klo 18.00
* tulosten julkistaminen ja palkintojen jako

Finnmaster / Yamaha Lohikuninkuus 2020

Finnmaster/Yamaha Uistelun tuloksiin lasketaan molempien päivien yhteenlasketut kalapisteet.
Gold Salmon Cup pisteet jaetaan molemmilta päiviltä erikseen.

Järjestäjä: Kokkolan vetouistelijat ry.
Kilpailupäivät: 6-7.6.2020.
Kilpailuaika: Tarkka aikataulu alla.
Kilpailukeskus: Potinranta Kokkola
Kilpailukala: ”Pyöreä” merilohi, jonka alamitta 61 cm.
Kipparikokous: alkaa lauantaina klo 9:00.
Siirtymät: ½ tuntia ennen ja 1 tunti jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 100€/ viikonloppu maksetaan ennakkoon 3.6.2020 mennessä Kokkolan Vetouistelijat ry;n
tilille: FI90 5163 3740 0257 74, viestikenttään maininta: Finnmaster, kipparin nimi ja puhelinnumero.
Kilpailumaksu paikanpäällä maksettuna 120€/viikonloppu.
Kilpailumaksut palautetaan, mikäli koko kisa joudutaan perumaan.
Kilpailualue: Kokkolan valtionmerialue.
Muuta: 2 kalaa/venekunta/päivä
Gold Salmon Cup pisteet jaetaan molemmilta päiviltä erikseen.
Kipparin lisäksi yksi varakippari/miehistön jäsen (väh.15-vuotias).
Ei vaparajoituksia.
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013 tai Teemu Ojala puh. 040 521 1810.

Lauantai 6.6.2020
NOUDATAMME KORONATURVALLISUUTTA!
Muistakaa turvavälit, käsihygienia sekä välttäkää lähikontakteja.
klo 09.00
*kipparikokous, tähän saavat osallistua vain kipparit, muu miehistö odottaa veneessä tai autossa.
klo 09.30
*siirtymäaika alkaa, (30 min)
Kilpailuaika klo 10.00 – 19.00
*kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 19.00
klo 19.00 – 20.00
*siirtymäaika Potinrantaan
*siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei
huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 20.00
*punnitus, johon vain veneen kippari tuo kalat
klo 20.30
*tulosten julkistaminen ja suurimman kalan palkitseminen.

Sunnuntai 7.6.2020
Muistakaa turvavälit, käsihygienia sekä välttäkää lähikontakteja.
klo 06.30
*kipparikokous, tähän saavat osallistua vain kipparit, muu miehistö odottaa veneessä tai autossa.
klo 06.45
* siirtymäaika alkaa, (30 min)
Kilpailuaika klo 07.15 – 16.30
*kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 16.30
klo 16.30 – 17.30
*siirtymäaika Potinrantaan
*siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei
huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 17.30
*punnitus, johon vain veneen kippari tuo kalat
klo 18.00
*tulosten julkistaminen ja palkintojen jako.

Kilpailukalenteri 2020

Tulevan kesän kilpailukalenteri on nyt päivitetty noudattaen suositeltuja koronarajoituksia. Tältä kaudelta peruttiin toukokuulle suunnitellut tapahtumat sekä Lohikuninkuus kilpailun kilpailukeskus on siirretty mantereelle Tankarin saaren sijasta.
Rajoituksista johtuen joitakin muutoksia aiempaan joudutaan tekemään mm. käsihygienia ja turvavälit kilpailukeskuksessa sekä kipparikokouksiin kutsutaan vain veneen kipparit. Tarkempia ohjeistuksia annetaan vielä kilpailua edeltävinä päivinä.

Yhtenä merkittävimpänä muutoksena tulee olemaan kilpailuihin ennakkoilmoittautuminen viimeistään 2 arkipäivää ennen kilpailupäivää. Ennakkoilmoittautuminen tapahtuu maksamalla kilpailumaksu ennakkoon yhdistyksen tilille, viestikenttään laitetaan kilpailun nimi, kipparin nimi sekä puhelinnumero.
Mikäli kilpailu joudutaan perumaan kokonaan niin kilpailumaksut palautetaan 2-3 päivän sisällä.

Tarkemmat kilpailuaikataulut, säännöt, ohjeistukset ja palkinnot lisätään facebookiin lähipäivinä omina tapahtumina.

Akku-Teho Marine uistelu 17.8.2019


Järjestäjä: Kokkolan vetouistelijat ry.
Kilpailu päivä: 17.8.2019 vara 18.8.2019.
Kilpailuaika: klo 10-18.00.
Kilpailukeskus: Potin veneilykeskus (Kokkola).
Kilpailu kala: Eväleikattu meritaimen, jonka alamitta 55.
Kippari kokous: alkaa klo 9:15.
Siirtymät: 30 min ennen ja jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 40€/venekunta.
Kilpailualue: Kokkola, valtionmerialue.
Muuta: 3 kalaa/venekunta. Ei vaparajoituksia tai 6 vapaa 1.5 kertaisilla.
painokertoimilla
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013 tai Jukka Hassel puh. 040 765 2794.
Palkinnot: Kolme ensimmäistä palkitaan Akku-Teho Marine tuotteilla.

Expert Kauhava-uistelu 13.7.2019

Iltakisa.
Järjestäjä: Kokkolan vetouistelijat ry.
Kilpailu päivä: 13.7.-18 vara 14.7.2019.
Kilpailuaika: klo 15-21.00.
Kilpailukeskus: Mustakarin veneilykeskus (Kokkola).
Kilpailu kala: Eväleikattu meritaimen, jonka alamitta 55 cm.
Kippari kokous: alkaa klo 14:15.
Siirtymät: 30 min ennen kilpailua ja jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 40€/venekunta.
Kilpailualue: Kokkola, valtionmerialue.
Muuta: 3 kalaa/venekunta. Ei vaparajoitusta tai 6 vapaa 1.5 kertaisilla painokertoimilla.
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013 tai Jukka Hassel puh. 040 765 2794.
Palkinnot: Kolme ensimmäistä palkitaan Expert Kauhava tuotteilla.

Kokkolan Laitehuolto-Uistelu 6.7.2019

Iltakisa.
Järjestäjä: Kokkolan vetouistelijat ry.
Kilpailupäivä: lauantai 6.7.2019, varapäivä sunnuntai 7.7.2019.
Kilpailuaika: klo.15:00-21.00.
Kilpailukeskus: Mustakarin veneilykeskus (Kokkola).
Kilpailu kala: Eväleikattu meritaimen, jonka alamitta 55cm.
Kippari kokous: Alkaa klo.14:15.
Siirtymät: 30 min ennen ja jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 40€/venekunta.
Kilpailualue: Kokkola, valtionmerialue.
Muuta: 3 kalaa/venekunta. Ei vaparajoituksia tai 6 vapaa 1.5 kertaisilla painokertoimilla.
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013
Palkinnot: Kolme ensimmäistä palkitaan Kokkolan Laitehuolto tuotteilla.

Ajo-ohje kilpailukeskukseen.

Raymarine-Uistelun ja LohiCupin tulokset

Raymarine-Uistelu (lauantain kilpailu)

1. Thomas Bonn, Ulf Burman ja Anton Björk
2. Jarno ja Markku Leskelä sekä Jari Salminen
3. Niko Joensuu, Olli Vainio ja Jukka Taipalharju

Raymarine-Uistelun kokonaiskilpailun tulokset

1. Thomas Bonn, Ulf Burman ja Anton Björk
2. Jarkko Eskelinen, Tomi Kaarlenkaski ja Timo Kaarlenkaski
3. Marko, Lenni ja Atte Manninen sekä Rauli Keränen
4. Pasi Leppälä ja Petri Mäkinen
5. Ari Salo ja Jussi Vasalampi
6. Harri Salo ja Mikko Murtomaa
7. Janne Turpeinen ja Juha Kalenius
8. Jarno ja Markku Leskelä sekä Jari Salminen
9. Marko Huhtakangas ja Kari Illavuori
10. Niko Joensuu, Olli Vainio, Jukka Taipalharju ja Markus Anttila
11. Petri Strang ja Antti Lehtinen

LohiCup (kolme parasta venekuntaa)

1. Thomas Bonn, Ulf Burman ja Anton Björk
2. Jarkko Eskelinen, Tomi Kaarlenkaski ja Timo Kaarlenkaski
3. Niko Joensuu, Olli Vainio, Jukka Taipalharju ja Markus Anttila