Suositellut

Raymarine Uistelun tulokset

Kilpailupäivä 1, Lauantai 13.6.2020

  1. Jarno Leskelä, Markku Leskelä ja Jari Salminen 9430g, 1 kala, saalispisteet 10430
  2. Ari Hahtala, Mervi Matikainen ja Toni Sallinen 8155g, 1 kala, saalispisteet 9155
  3. Petri Ylikorpi ja Olavi Ylikorpi 7810g, 1 kala, saalispisteet 8810
  4. Janne Savola ja Tapio Savela 7550g, 1 kala, saalispisteet 8550
  5. Juha Hassel ja Joel Kaukaoja 7480g, 1 kala, saalispisteet 8480
  6. Jani Kangasharju ja Juha Huhtala 7440g, 1 kala, saalispisteet 8440
  7. Kalle Anias ja Heikki Leppänen 6960g, 1 kala, saalispisteet 7960
  8. Petri Strang ja Lasse Vanninen 5725g, 1 kala, saalispisteet 6725

Kilpailupäivä 2, Sunnuntai 14.6.2020

  1. Juho Kiiskilä, Tero Paavola ja Janne Hanhikoski, 11065g ja 9765g, 2 kalaa, saalispisteet 22830
  2. Jani Kangasharju ja Juha Huhtala 8700g, 1 kala, saalispisteet 9700
  3. Ari Hahtala, Mervi Matikainen, Toni Sallinen 7055g, 1 kala, saalispisteet 8055
  4. Harri Salo ja Mikko Murtomaa, 6965g, 1 kala, saalispisteet 7965
  5. Jussi Keski-Vinkka ja Jukka Keski-Vinkka, 5765g, 1 kala, saalispisteet 6765
  6. Petri Ylikorpi ja Olavi Ylikorpi 5290g, 1 kala, saalispisteet 6290
  7. Jarno Leskelä, Markku Leskelä, Jari Salminen 3760g, 1 kala, saalispisteet 4760

Viikonlopun yhteistulokset

  1. Juho Kiiskilä, Tero Paavola, Janne Hanhikoski, 11065g ja 9765g, 2 kalaa, saalispisteet 22830
  2. Jani Kangasharju ja Juha Huhtala 7440g ja 8700g, 2 kalaa, saalispisteet 18140
  3. Ari Hahtala, Mervi Matikainen, Toni Sallinen 7055g ja 8155g, 2 kalaa, saalispisteet 17210
  4. Jarno Leskelä, Markku Leskelä, Jari Salminen 9430g ja 3760g, 2 kalaa, saalispisteet 15190
  5. Petri Ylikorpi ja Olavi Ylikorpi 5290g ja 7810g, 2 kalaa, saalispisteet 15100
  6. Janne Savola ja Tapio Savela 7550g, 1 kala, saalispisteet 8550
  7. Juha Hassel ja Joel Kaukaoja 7480g, 1 kala, saalispisteet 8480
  8. Harri Salo ja Mikko Murtomaa, 6965g, 1 kala, saalispisteet 7965
  9. Kalle Anias ja Heikki Leppänen 6960g, 1 kala, saalispisteet 7960
  10. Jussi Keski-Vinkka ja Jukka Keski-Vinkka, 5765g, 1 kala, saalispisteet 6765
  11. Petri Strang ja Lasse Vanninen 5725g, 1 kala, saalispisteet 6725
Suositellut

Finnmaster/Yamaha Uistelun lopputulokset

Kilpailun piti olla kaksipäiväinen, mutta lauantaina iltapäivällä alkanut kova tuuli ennustettiin jatkuvan myös sunnuntaina ja järjestäjät joutuivat perumaan sunnuntain kilpailun, näin lauantain tulokset jäivät voimaan.
Lauantain startti oli Kokkolan Venekerhon Potin rannasta, josta uisteluveneet lipuivat pitkässä letkassa kisaisäntä Finnmasterin vetämänä ja Pilot-veneiden ollen kärkipäässä kohti avomerta. Aamupäivän uistelukeli oli todella hieno, mutta päivän mittaan sää muuttui epävakaaksi ja tuuli yltyi noin 10m/s.
Kisa saatiin kuitenkin pidettyä 7 venekunnan tuodessa lohia puntarille. Pääpalkinnon, 40hv Yamaha perämoottorin voitti Jarno Leskelän kipparoima venekunta, jonka miehistönä oli Markku Leskelä ja Jari Salminen, heidän lohi painoi 16,260kg.

2) Kalle Anias ja Heikki Leppänen 9,745 kg
3) Harri Salo ja Mikko Murtomaa 7,480 kg
4) Marko, Atte ja Leevi Manninen sekä Ari Yliollitervo 7,465 kg
5) Veli-Matti Piilola, Tuomo Vähäaho ja Joakim Nyqvist 5,780 kg
6) Juho Kiiskilä, Janne Hanhikoski ja Tero Paavola 5,660 kg
7) Juha Kalenius ja Janne Turpeinen 5,255 kg.

Gold salmon Cup jatkuu ensi viikonloppuna 2-päiväisellä Raymarine Uistelulla.

Suositellut

Finnmaster / Yamaha Lohikuninkuus 2020

Finnmaster/Yamaha Uistelun tuloksiin lasketaan molempien päivien yhteenlasketut kalapisteet.
Gold Salmon Cup pisteet jaetaan molemmilta päiviltä erikseen.

Järjestäjä: Kokkolan vetouistelijat ry.
Kilpailupäivät: 6-7.6.2020.
Kilpailuaika: Tarkka aikataulu alla.
Kilpailukeskus: Potinranta Kokkola
Kilpailukala: ”Pyöreä” merilohi, jonka alamitta 61 cm.
Kipparikokous: alkaa lauantaina klo 9:00.
Siirtymät: ½ tuntia ennen ja 1 tunti jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 100€/ viikonloppu maksetaan ennakkoon 3.6.2020 mennessä Kokkolan Vetouistelijat ry;n
tilille: FI90 5163 3740 0275 74, viestikenttään maininta: Finnmaster, kipparin nimi ja puhelinnumero.
Kilpailumaksu paikanpäällä maksettuna 120€/viikonloppu.
Kilpailumaksut palautetaan, mikäli koko kisa joudutaan perumaan.
Kilpailualue: Kokkolan valtionmerialue.
Muuta: 2 kalaa/venekunta/päivä
Gold Salmon Cup pisteet jaetaan molemmilta päiviltä erikseen.
Kipparin lisäksi yksi varakippari/miehistön jäsen (väh.15-vuotias).
Ei vaparajoituksia.
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013 tai Teemu Ojala puh. 040 521 1810.

Lauantai 6.6.2020
NOUDATAMME KORONATURVALLISUUTTA!
Muistakaa turvavälit, käsihygienia sekä välttäkää lähikontakteja.
klo 09.00
*kipparikokous, tähän saavat osallistua vain kipparit, muu miehistö odottaa veneessä tai autossa.
klo 09.30
*siirtymäaika alkaa, (30 min)
Kilpailuaika klo 10.00 – 19.00
*kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 19.00
klo 19.00 – 20.00
*siirtymäaika Potinrantaan
*siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei
huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 20.00
*punnitus, johon vain veneen kippari tuo kalat
klo 20.30
*tulosten julkistaminen ja suurimman kalan palkitseminen.

Sunnuntai 7.6.2020
Muistakaa turvavälit, käsihygienia sekä välttäkää lähikontakteja.
klo 06.30
*kipparikokous, tähän saavat osallistua vain kipparit, muu miehistö odottaa veneessä tai autossa.
klo 06.45
* siirtymäaika alkaa, (30 min)
Kilpailuaika klo 07.15 – 16.30
*kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 16.30
klo 16.30 – 17.30
*siirtymäaika Potinrantaan
*siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei
huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 17.30
*punnitus, johon vain veneen kippari tuo kalat
klo 18.00
*tulosten julkistaminen ja palkintojen jako.

Suositellut

Kilpailukalenteri 2020

Tulevan kesän kilpailukalenteri on nyt päivitetty noudattaen suositeltuja koronarajoituksia. Tältä kaudelta peruttiin toukokuulle suunnitellut tapahtumat sekä Lohikuninkuus kilpailun kilpailukeskus on siirretty mantereelle Tankarin saaren sijasta.
Rajoituksista johtuen joitakin muutoksia aiempaan joudutaan tekemään mm. käsihygienia ja turvavälit kilpailukeskuksessa sekä kipparikokouksiin kutsutaan vain veneen kipparit. Tarkempia ohjeistuksia annetaan vielä kilpailua edeltävinä päivinä.

Yhtenä merkittävimpänä muutoksena tulee olemaan kilpailuihin ennakkoilmoittautuminen viimeistään 2 arkipäivää ennen kilpailupäivää. Ennakkoilmoittautuminen tapahtuu maksamalla kilpailumaksu ennakkoon yhdistyksen tilille, viestikenttään laitetaan kilpailun nimi, kipparin nimi sekä puhelinnumero.
Mikäli kilpailu joudutaan perumaan kokonaan niin kilpailumaksut palautetaan 2-3 päivän sisällä.

Tarkemmat kilpailuaikataulut, säännöt, ohjeistukset ja palkinnot lisätään facebookiin lähipäivinä omina tapahtumina.

Suositellut

Akku-Teho Marine Uistelu 17.8.2019


Järjestäjä: Kokkolan vetouistelijat ry.
Kilpailu päivä: la 17.8.2019, varapäivä su 18.8.2019.
Kilpailuaika: klo.10:00-18.00.
Kilpailukeskus: Potin veneilykeskus (Kokkola).
Kilpailu kala: Eväleikattu meritaimen, jonka alamitta 55cm.
Kippari kokous: Alkaa klo.9:15.
Siirtymät: 30 min ennen ja jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 40€/venekunta.
Kilpailualue: Kokkola, valtionmerialue.
Muuta: 3 kalaa/venekunta. Ei vaparajoituksia tai 6 vapaa 1.5 kertaisilla.
painokertoimilla
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013 tai Jukka Hassel puh. 040 765 2794.
Palkinnot: Kolme ensimmäistä palkitaan Akku-Teho Marine tuotteilla.

Huom!
Cupin päätösruokailu Meri-Pasaatissa Cupiin osallistuneille klo 18.30- alkaen.
Suositellut

Kokkolan Laitehuolto-Uistelu 6.7.2019

Iltakisa.
Järjestäjä: Kokkolan vetouistelijat ry.
Kilpailupäivä: lauantai 6.7.2019, varapäivä sunnuntai 7.7.2019.
Kilpailuaika: klo.15:00-21.00.
Kilpailukeskus: Mustakarin veneilykeskus (Kokkola).
Kilpailu kala: Eväleikattu meritaimen, jonka alamitta 55cm.
Kippari kokous: Alkaa klo.14:15.
Siirtymät: 30 min ennen ja jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 40€/venekunta.
Kilpailualue: Kokkola, valtionmerialue.
Muuta: 3 kalaa/venekunta. Ei vaparajoituksia tai 6 vapaa 1.5 kertaisilla painokertoimilla.
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013
Palkinnot: Kolme ensimmäistä palkitaan Kokkolan Laitehuolto tuotteilla.

Ajo-ohje kilpailukeskukseen.
Suositellut

Raymarine-Uistelun ja LohiCupin tulokset

Raymarine-Uistelu (lauantain kilpailu)

1. Thomas Bonn, Ulf Burman ja Anton Björk
2. Jarno ja Markku Leskelä sekä Jari Salminen
3. Niko Joensuu, Olli Vainio ja Jukka Taipalharju

Raymarine-Uistelun kokonaiskilpailun tulokset

1. Thomas Bonn, Ulf Burman ja Anton Björk
2. Jarkko Eskelinen, Tomi Kaarlenkaski ja Timo Kaarlenkaski
3. Marko, Lenni ja Atte Manninen sekä Rauli Keränen
4. Pasi Leppälä ja Petri Mäkinen
5. Ari Salo ja Jussi Vasalampi
6. Harri Salo ja Mikko Murtomaa
7. Janne Turpeinen ja Juha Kalenius
8. Jarno ja Markku Leskelä sekä Jari Salminen
9. Marko Huhtakangas ja Kari Illavuori
10. Niko Joensuu, Olli Vainio, Jukka Taipalharju ja Markus Anttila
11. Petri Strang ja Antti Lehtinen

LohiCup (kolme parasta venekuntaa)

1. Thomas Bonn, Ulf Burman ja Anton Björk
2. Jarkko Eskelinen, Tomi Kaarlenkaski ja Timo Kaarlenkaski
3. Niko Joensuu, Olli Vainio, Jukka Taipalharju ja Markus Anttila



Suositellut

Finnmaster / Chemline Finland-Uistelun tulokset

Chemline Finland-Uistelu Lauantai 8.6.2019


1. Veli Matti Piilola 18.280 pistettä (2 kalaa)
2. Ari Maansalo 16.800 pistettä (lauantain suurin kala)
3. Pentti Roikonen 15.300 pistettä
4. Ari Hahtala 15.280 pistettä
5. Timo Ritanen 14.120 pistettä (2 kalaa)
6. Jarkko Eskelinen 13.070 pistettä
7. Niko Joensuu 11.835 pistettä (2 kalaa)
8. Antti Nevala 11.790 pistettä
9. Teemu Ojala 10.600 pistettä
10. Ville Mutanen 9.640 pistettä
11. Pasi Leppälä 7.415 pistettä
12. Marko Manninen 6.660 pistettä
13. Toni Peltoniemi 6.000 pistettä
14. Jani Lintelä 5.980 pistettä
15. Petri Strang 5.725 pistettä

Finnmaster-Uistelu Sunnuntai 9.6.2019

  1. Kalle Anias 25.070 pistettä (2 kalaa)
  2. Ville Mutanen 14.120 pistettä (2 kalaa)
  3. Jarkko Eskelinen 14.100 pistettä (sunnuntain suurin kala)
  4. Mikko Kuotesaho 13.920 pistettä
  5. Thomas Bonn 10.270 pistettä
  6. Niko Joensuu 10.000 pistettä
  7. Veli-Matti Piilola 9.480 pistettä
  8. Jani Kangasharju 8.990 pistettä
  9. Toni Peltoniemi 7.400 pistettä
  10. Antti Nevala 7.370 pistettä

Viikonlopun yhteistulos
1. Veli-Matti Piilola 27.760 pistettä (3 kalaa)
2. Jarkko Eskelinen 27.170 pistettä (2 kalaa)
3. Kalle Anias 25.070 pistettä (2 kalaa)
4. Ville Mutanen 23.760 pistettä (3 kalaa)
5. Niko Joensuu 21.835 pistettä (3 kalaa)
6. Antti Nevala 19.160 pistettä (2 kalaa)
7. Ari Maansalo 16.800 pistettä (1 kalaa)
8. Pentti Roikonen 15.300 pistettä (1 kala)
9. Ari Hahtala 15.280 pistettä (1 kala)
10. Timo Ritanen 14.120 pistettä (2 kalaa)
11. Mikko Kuotesaho 13.920 pistettä (1 kala)
12. Toni Peltoniemi 13.400 pistettä (2 kalaa)
13. Teemu Ojala 10.600 pistettä (1 kala)
14. Thomas Bonn 10.270 pistettä (1 kala)
15. Jani Kangasharju 8.990 pistettä (1 kala)
16. Pasi Leppälä 7.415 pistettä (1 kala)
17. Marko Manninen 6.660 pistettä (1 kala)
18. Jani Lintelä 5.980 pistettä (1 kala)
19. Petri Strang 5.725 pistettä (1 kala)

Viikonlopun 3 parasta venekuntaa.
Lauantai illan punnitus.
Suositellut

Tankarin kilpailun aikataulu.

AIKATAULU TANKARIN SAARELLA
Lauantai / Chemline Finland 8.6.2019
klo 07.00 – 09.00 Tankarin saarella.
*ilmoittautuminen
*kilpailuprikan nouto
*talvikkotaulukon nouto
*kilpailuveneiden tarkistus satunnaisotantana
klo 09.00
*kipparikokous.
klo 09.00
* siirtymäaika alkaa, (10 min,)
Kilpailuaika klo 09.40 – 19.00
*kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 19.00
klo 19.00 – 19.30
*siirtymäaika Tankarin saarelle
*siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei
huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 19.00 – 20.00
*punnitus
*prikan palautus prikkatauluun
*kerrotaan pidetäänkö sää- tai muista olosuhteista johtuen
kipparikokous seuraavana aamuna
klo 20.00
*tulosten julkistaminen.
klo 20.00 -23.00
Kilpailijoilla mahdollisuus saunoa Tankarin saaren saunassa.

SUNNUNTAI / Finnmaster / 9.6.2019
klo 06.00 – 09.00 (viimeistään)
*kilpailuprikan nouto
*liukuva lähtö kilpailuun
*kipparikokousta ei pidetä, mikäli olosuhteet ei ylitä
tuulirajaa tai ole muuta merkittävää estettä, eikä sitä
ole määrätty pidettäväksi edellisenä iltana.
klo 16.00
*kilpailuaika loppuu
*kaikki kalastusvälineet oltava poissa vedestä
klo 16.00 – 17.00
*siirtymä Potin veneilykeskuksen satama altaaseen.
*siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei
huomioida päivän kilpailutuloksissa
*punnitus jatkuen klo 17:10 saakka
klo 17.30
*tulosten julkistaminen ja palkintojen jako.

Suositellut

Tiedoksi Tankarin kilpailuun saapuville!

Tankarista on hiljattain poistettu yksi vierasvenelaituri, joten meillä on viikonlopun aikana käytettävissä vähemmän laituripaikkoja kuin aiemmin. Poistettu laituri on rajattu kuvaan punaisella. Edellä mainitusta syystä joudumme laittamaan veneitä ns.kylkiparkkiin eli varatkaa mukaan lepuuttajia ja köysiä.

Annetaan ensimmäiset laituripaikat isommille veneille, että saamme kaikki veneet asianmukaisesti kiinnitettyä.


Jäitä on saatavissa Potin venekerhon tankkausaseman läheisyydestä perjantaina n.klo.17:00- alkaen.

Suositellut

Finnmaster / Chemline Finland Oy – Uistelu

Tulevana viikonloppuna uistellaan perinteeksi muodostunut Finnmaster/Chemline Finland Oy – Uistelu, jonka kilpailukeskuksena lauantain osalta toimii Tankarin majakkasaari. Palkinnot ovat taas huippuluokkaa, joten kannattaa tulla kilpailemaan. LohiCupin osalta jännitys jatkuu 15.6.2019 saakka, jolloin uistellaan viimeinen LohiCupin osakilpailu.

Suositellut

Raymarine-Uistelun ensimmäisen päivän tulokset sekä Cup-tilanne.

Sunnuntaina 2.6.2019 Kokkolassa kilpailtiin Raymarine-uistelun paremmuudesta. Kokkolan Vetouistelijoiden järjestämän vetouistelukilpailun lähtöpaikkana toimi Kokkolan Moottorivenekerhon Potin venesatama. 30 uisteluvenettä kilpaili Gold Salmon Cupin pisteistä lohenuistelussa. Kisa oli Cupin  toinen osakilpailu, jossa Jarkko Eskelisen  kipparoima venekunta vei suurimman kalan palkinnon Ouluun.

Uistelukilpailu on kaksipäiväinen, joista ensimmäinen lauantain kilpailu jouduttiin siirtämään pidettäväksi 15.6. kovan merenkäynnin vuoksi. Sunnuntaina päästiin uistelemaan normaalisti, kilpailussa puntariin tuotiin yhteensä 10 lohta, joista yhdellä venekunnalla oli 2 kalaa. Suurimman saaliin uistelivat Jarkko Eskelinen ja Tomi Kaarlenkaski 15,970g. Saalismäärä oli hyvin odotusten mukainen, sillä viikon aikana on noussut runsaasti isoja lohia.

Tulokset: (Sisältää +1000 saalispistettä per. kala)

1) Jarkko Eskelinen ja Tomi Kaarlenkaski 16,970

2) Thomas Bonn ja Ulf Burman 14,550

3) Marko, Atte ja Lenni Manninen sekä Rauli Keränen 13,675

4) Pasi Leppälä ja Petri Mäkinen 11,520

5) Ari Salo ja Jussi Vasalampi 11,430

6) Harri Salo ja Mikko Murtomaa 10,520

7) Janne Turpeinen ja Juha Kalenius 8,630

8) Marko Huhtakangas ja Kari Illavuori 7,400

9) Petri Strang ja Antti Lehtinen 7,110.

Cupin kärjessä on Ari Salo 67p ja seuraavina Pasi Leppälä 64p, Jarkko Eskelinen 40p, Jorma Koivuniemi 40p.

Seuraava Cup-kisa käydään ensi viikonloppuna Tankarissa 2-päiväisenä, Punnituspaikkana toimii sunnuntaina Potin ranta, jonne komeita lohia odotellaan puntarille klo 17 .00 mennessä.

Raymarine Uistelu 13-14.6.2020

Raymarine Uistelun tuloksiin lasketaan molempien päivien yhteenlasketut kalapisteet.
Gold Salmon Cup pisteet jaetaan molemmilta päiviltä erikseen.

Järjestäjä: Kokkolan Vetouistelijat ry.
Kilpailupäivät: 13-14.6.2020.
Kilpailuaika: Tarkka aikataulu alla.
Kilpailukeskus: Potinranta Kokkola
Kilpailukala: ”Pyöreä” merilohi, jonka alamitta 61 cm.
Kipparikokous: alkaa lauantaina klo 9:00.
Siirtymät: ½ tuntia ennen ja 1 tunti jälkeen kilpailuajan.
Kilpailumaksu: 100€/viikonloppu maksetaan ennakkoon 11.6.2020 mennessä Kokkolan Vetouistelijat ry;n
tilille: FI90 5163 3740 0275 74, viestikenttään maininta: Raymarine, kipparin nimi ja puhelinnumero.
Kilpailumaksu paikanpäällä maksettuna 120€/viikonloppu.
Kilpailumaksut palautetaan, mikäli koko kisa joudutaan perumaan.
Kilpailualue: Kokkolan valtionmerialue.
Muuta: 2 kalaa/venekunta/päivä
Kipparin lisäksi yksi varakippari/miehistön jäsen (väh. 15-vuotias).
Ei vaparajoituksia.
Kilpailunjohtaja: Juha Hassel puh. 0440 861 013 tai Teemu Ojala puh. 040 521 1810.

Lauantai 13.6.2020
NOUDATAMME KORONATURVALLISUUTTA!
Muistakaa turvavälit, käsihygienia sekä välttäkää lähikontakteja.
klo 09.00
* kipparikokous, johon saavat osallistua vain kipparit
klo 09.30
* siirtymäaika alkaa, (30 min)
Kilpailuaika klo 10.00 – 19.00
* kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 19.00
klo 19.00 – 20.00
* siirtymäaika Potinrantaan
* siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 20.00
* punnitus, johon vain veneen kippari tuo kalat
klo 20.30
* tulosten julkistaminen ja suurimman kalan palkitseminen.

Sunnuntai 14.6.2020
Muistakaa turvavälit, käsihygienia sekä välttäkää lähikontakteja.
klo 06.30
*kipparikokous, johon saavat osallistua vain kipparit
klo 06.45
* siirtymäaika alkaa, (30 min)
Kilpailuaika klo 07.15 – 16.30
* kaikki kalastusvälineet oltava pois vedestä klo 16.30
klo 16.30 – 17.30
* siirtymäaika Potinrantaan
* siirtymäajan jälkeen saapuneita venekuntia ei
huomioida päivän kilpailutuloksissa
klo 17.30
* punnitus, johon vain veneen kippari tuo kalat
klo 18.00
* tulosten julkistaminen ja palkintojen jako